Jiří Stříbrný - Top 30 IT osobností

Letošním největším úspěchem Jiřího Stříbrného je uvedení komplexního informačního systému do provozu ve Středoevropském technologickém institutu (CEITEC) v Brně.

„Vystupoval jsem tu v roli systémového architekta informačního systému s více než tisícovkou uživatelů ze všech institucí, které CEITEC založily,“ popisuje místopředseda představenstva společnosti Dynamica Jiří Stříbrný, který svou kariéru začal na pozici vedoucího vývoje ve firmě GC System.

„Následně jsem strávil pěkné roky v IBM a pak už přišlo založení vlastní společnosti Gemma Systems a směrování mých aktivit ke komplexním informačním systémům pro výrobní organizace. Po vyčlenění divize Microsoft řešení z Gemma Systems do samostatné společnosti Dynamica se primárně věnuji roli solution architekta na našich důležitých projektech,“ popisuje kariéru Stříbrný.

Zatím dosud největší pracovní úspěch zažil v IBM, kde se aktivně podílel na prodeji paralelních superpočítačů řady SP.

Během krátkého období se pak Česko stalo jednou ze zemí, kde došlo k masivnímu nárůstu využívání této technologie.

Dodnes nelituje, že si vybral oblast informačních technologií, ale kdyby se měl rozhodovat dnes, zvolil by možná jinak.

„Asi by mě více přitahovala aplikace informatiky v medicíně nebo v chemii, genetické analýzy, tvorba nových léků. Třeba právě spolupráce s CEITEC mi umožní, abych mohl nahlédnout i do těchto oblastí.“

Než se tak případně stane, chtěl by pomoci firmám lépe komunikovat s potenciálními zákazníky.

„Velice často se potkáváme s tím, že společnosti mají informaticky dobře podpořené procesy od okamžiku objednávky přes výrobu a dodávku až po následný záruční či pozáruční servis. Ale právě oblast od prvotního kontaktu s potenciálním zákazníkem až po objednávku či uzavření smlouvy bývá často zcela ve vzduchu,“ vysvětluje Jiří Stříbrný. 

Bude také čekat, než výrobci hardwaru vyplní jeho představy o ideálních zařízeních. „Osobně jsem očekával masivní nasazení technologií typu Kinect ve spotřební elektronice. Proč máme na stole stále televizní ovladač a vedle něj ještě další tři podobné,“ ptá se Stříbrný a dodává, že si také chtěl koupit tablet, na němž by se dalo normálně pracovat a který by vydržel na jedno nabití přes deset hodin, jenže on se stále nevyrábí.

Volný čas tráví Jiří Stříbrný zejména na tenise. Pak si čte, a když je hezky, tak vyráží na výlety na motorce.

Computerworld_Jiří Stříbrný Computerworld_Jiří Stříbrný (210,09 KB)